porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 9


Alina M.temat nr 308-012
visibility czytano 521 razy

Wadliwie wykonane ławy fundamentowe


... Pytałam na kilku forach, ale nigdzie nie ma poważnych odpowiedzi. W jednej to nawet chyba jakiś wykonawca bronił kompana "po fachu" pracującego na mojej budowie bo pisze że nic się nie stało. W czym problem? Wynajęłam wykonawcę i mam wątpliwości czy to co on wykonał to jest poprawne? Wykopano rowy pod ławy i zanim przyszłam na budowę to już zastałam wszystko zalane betonem. Nazajutrz wszystko popękało. Zaznaczam, że po zrobieniu wykopów okazało się że wszędzie jest twarda glina i ciężko kopać, więc wykonawca postanowił spłycić wykop o 50 cm twierdząc, że potem dosypie się ziemi wokół domu. Pośpiech w pracach argumentował tym że obawiał się deszczu i zalania wykopów wodą. Dom jest na lekkim wzniesieniu i w projekcie jest ława schodkowa.

Ponieważ moja budowa jest w Białymstoku, bardzo proszę Pana o przyjazd (odpłatnie) i sprawdzenie stanu ław i wyjaśnienie czy można dalej prowadzić roboty czy kazać to poprawić, ale jak? Nakazałam wykonawcy czekać na Pana przyjazd, gdyż chciał już na następny dzień murować fundamenty z bloczków betonowych.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego ławy schodkowe

Karol K.temat nr 308-280
visibility czytano 1237 razy

Pytania inwestora domu jednorodzinnego przed budową


Niedawno kupiłem Pana wspaniałą książkę. Przejrzałem sporą część wypowiedzi na tematy, które mnie interesują w tym również wspaniałym serwisie BDB. Widząc problemy moich znajomych z popełnionymi błędami, chcę wybudować swój dom bez błędów. Dom ma piwnicę jedynie pod garażem. Zamieszkany ma być parter, a poddasze do ewentualnej adaptacji w przyszłości (niestety). Teren pod budowę jest gliniasty. Wykopałem kilka otworów, głębokość 0,6m. W części z nich pojawiła się na dnie woda. Mam pytania:

1. Fundament piwnicy.

a) Czy warto wykonywać fundament monolityczny z betonu tzw. wodoszczelnego (wiem, że mniej nasiąkliwego). Czy też rozsądniej wykonać go z bloczków betonowych? Oczywiście w obu przypadkach ma być odpowiednia hydroizolacja.

b) Jeżeli lepiej z bloczków to, czy grubość 24 cm z słupami żelbetowymi, czy 36 cm bez słupów?

c) Czy fundament monolityczny jak i 24 cm z bloczków należy powiązać z ławą fundamentu? Jak wówczas prawidłowo wykonać hydroizolację na ławach w miejscu wystających prętów?

d) Jeżeli lepiej wykonać fundament jako monolityczny  żelbetowy to jak prawidłowo go zazbroić?

e) Czy warto wykonać ławy fundamentu z betonu napowietrzonego i czy je również hydro-izolować?

f) Chciałem wykonać hydroizolację zewnętrznych ścian piwnicy za pomocą taniej emulsji bitumicznej.Czy to równoważne KMB?

g) Czy można zastosować bez poważniejszych konsekwencji styropian klasy EPS-80 zamiast kosztownego XPS?

 

2. Czy fundament domu lepiej wykonać jako lany z betonu wodoszczelnego czy też z bloczków?

 

3. Płyta posadzkowa domu i piwnicy

a) Czy coś da wykonanie jej z betonu wodoszczelnego?

b) W projekcie pokazano beton podkładowy raz 10 a raz 15 cm. Znalazłem w książce, że minimum to 10 cm. Czy wskazane jest zastosować 15 cm?

c) Strop piwnicy chcę zazbroić zgodnie z projektem, połączyć to ze zbrojeniem płyty posadzkowej domu. Czy ma to sens? Jak wówczas wykonać zbrojenie płyty posadzkowej domu?

 

4. Ściany zewnętrzne nośne. Na fundamencie ma być papa izolacyjna (30 cm nad ziemią), potem jedna warstwa pustaków keramzytobetonowych z wkładka styropianową.Następnie 13 warstw pustaków Ytong odmiana 600. Na końcu jedna warstwa Ytong H=10 cm. Potem wieniec i powiązany z nim strop żelbetowy.

a) Wg projektu pierwsza warstwa pustaków keramzytowych ma stanowić dodatkową termoizolację?

b) Słyszałem, że na Ytongu nie powinny być bezpośrednio wylewane wieńce. Tzn zamiast z Ytonga ostatnia warstwa powinna być wymurowana np. z cegły kratówki. Czy to prawda?

c) Czy lepiej wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych przed nastaniem zimy i tak uchronić je przed deszczem? Jeżeli tak to czy należy też od razu wstawiać okna?

d) Czy nadproża systemu Ytong faktycznie warto zastosować chcąc zminimalizować mostki cieplne? Czy mają one odpowiednią wytrzymałość?

 

5. Strop

a) Na podłodze poddasza chcemy położyć 30 cm styropianu. Dach póki co bez ocieplenia. Czy są jakieś przeciwwskazania? Potem ten styropian chcemy użyć do ocieplenia dachu.

b) Ma być sufit podwieszany (z płyt GK), odległość do stropu około 10 cm. Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

6. Dach

a) Czy lepsze jest deskowanie pełne czy przymocowanie deski co około 1m. Jakie rozwiązanie jest optymalne?

b) Czy warto pójść w koszty i położyć dachówkę ceramiczną czy zastosować w miarę dobrą dachówkę cementową?

c) Jakie impregnowane drewno konstrukcyjne dachu jest rozwiązaniem optymalnym?

 

7. Kanały wentylacyjne

Czy warto murować je od samego fundamentu. Czy też wystarczy rura PCV na poddaszu, na której wykona się coś w rodzaju syfonu i wyciągnie ponad dach?

 

8. Rekuperacja.

a) Ja planuję wykonać to w następujący sposób. W czasie zimowym (średnia temp zewnętrzna poniżej 10°C) ma działać rekuperator kanały wentylacyjne zamknięte. W sezonie niezimowym otwieram kanały wentylacyjne, otwieram okna, wyłączam rekuperator. Nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi i latem mieć zamknięte okna. Jakie przeciwwskazania widzi Pan w moim planie?

b) Czy można kanały wentylacyjne umieścić w suficie podwieszanym. Jeżeli tak to jaka jest minimalna wysokość wolnej przestrzeni?

 

9. Izolacja termiczna.

a) Ściany zewnętrzne mają być ocieplone 30cm warstwą styropianu Platinium Plus, (ewentualnie Platinium). Obliczyłem, że dla Platinium Plus U=0,09W/m2K. Zdecydowanie wolę styropian niż wełnę (dla potrzeb naszego domu). Chyba, że mnie Pan przekona do wełny. Grubości wszystkich ociepleń domu starałem się dobierać tak, aby współczynnik ciepła był w okolicach  U=0,1W/m2K. Podłoga ma być ocieplona styropianem 40 cm.

Zastanawiam się czy jest do tego konieczna analiza cieplno-wilgotnościowa. Jeżeli analiza c-w pozwoli na zoptymalizowanie doboru grubości ocieplenia to jestem za. Myślę tu o doborze grubości ocieplenia fundamentów, posadzek, ścian, dachu, garażu. 

b) Podsłyszałem kiedyś, że w przypadku wykonania izolacji styropianem dobrze zachować kilkumilimetrową szczelinę między ścianą a ociepleniem? Jakoś tego nie znalazłem w Pana książce. Proszę o informację w tej sprawie.

 

10. Fundament schodkowy.

Chciałbym również prosić o opinie czy można zamiast fundamentu schodkowego wykonać pochyły?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom

J. W.temat nr 308-299
visibility czytano 208 razy

Hydroizolacja i ocieplenie fundamentu domu na zboczu


Buduję częściowo podpiwniczony dom na zboczu o nachyleniu 20 stopni. Część niepodpiwniczona jest od strony zbocza. Ławy wykonałem zgodnie z Pana sugestią z betonu napowietrzonego (wykonawca kręcił z betoniarki i wyszło super). Fundament będzie wylewany grub. 25 cm. Mój wykonawca twierdzi że w części bez piwnicy nie trzeba dawać hydroizolacji na fundament, ale ja po przeczytaniu Pana książki nie zgadzam się z tym.

1. Jak wykonać hydroizolację w tej części - czy tak samo jak w piwnicy? W projekcie jest drenaż. Czy musi być wykonany?

2. Czy mam ocieplać ścianę wewnętrzną fundamentową w części bez piwnicy?

3. Chcę wybetonować nieckę betonową pod podłogą w piwnicy o wymiarach 1,5x1,5 m i głębokości 1,2 m (będzie tam bufor wody ciepłej). Jak wykonać hydroizolację i w jakiej odległości on ma być od ław?

4. W projekcie są przypory. Czy muszę je wykonać i jak izolować?

5. W projekcie mam nadproża systemowe Ytonga. Czy mogę zastosować zwykłe betonowe zbrojone (ściany mam Ytong 36,5 cm ocieplane 12 cm styropianu)?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje

anieldtemat nr 308-351
visibility czytano 183 razy

Hydroizolacja ław schodkowych


Witam, mamy problem z adaptacja naszego projektu. Posiadamy działkę o lekkim nachyleniu (zdjęcie mapy do celów projektowych w załączniku). Nasz projektant nie poinformował nas o zmianie ław fundamentowych na ławy schodkowe. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Jesteśmy bardzo zaskoczeni tym faktem i zastanawiamy się czy aby na pewno na naszej działce jest konieczność robienia ław schodkowych. Bardzo proszę o radę,czy możemy zmienić ławy na zwykłe. Oczywiście w porozumieniu z kierownikiem budowy. Jeśli jest konieczność wykonania ław schodkowych, to jak wygląda sprawa poprawnej hydroizolacji ław. Chcemy aby nasze fundamenty były wykonane poprawnie, tak jak pisze Pan Jerzy w swojej książce. Obawiamy się, że zmiana ław sprawi więcej problemów naszej ekipie budowlanej i nie uda nam się uniknąć błędów w ich poprawnym wykonaniu. Bardzo liczę na pomoc.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ławy schodkowe porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-399
visibility czytano 664 razy

Jaka papa bitumiczna jako hydroizolacja pod ławą?


Zakładam temat papy podkładowej pod lawy. Dla innych okazuje się że nie jest to takie proste. Wiec pytanie brzmi - jaka najlepsza papa pod ławy? Jak wykonać fasety w rogach pomiędzy betonem podkładowym a ławą, lawą a fundamentem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty ławy fundamentowe ławy schodkowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

SBtemat nr 308-618
visibility czytano 764 razy

Betonowanie na raty i w deszcz oraz rodzaje projektów


Chciałbym prosić o odpowiedź na kilka pytań, które pojawiły się u mnie w trakcie pracy na budowie.
1. Betonujemy płytę fundamentową. Najpierw lejemy jedną warstwę betonu a następnie drugą już na wymaganą wysokość. Niestety gruszki z betonem przyjeżdżają w takim tempie, że zanim wylaliśmy drugą warstwę to ta pierwsza już zaczęła krzepnąć (lej po wibratorze się nie zasklepiał - zostawała po nim dziura). Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
2. Lejemy sąsiednią płytę fundamentową, ale w trakcie pracy puszcza się deszcz? Jak należy postąpić? Jak intensywny musi być deszcz, aby zawracać sobie nim głowę?
3. Jak betonować elementy schodkowe? Ze schodami nie ma jakiegoś olbrzymiego problemu, ale gdy w stropie/ławach fundamentowych jest załamanie i należy w jednym procesie technologicznym wylać cały strop/ławę to wydaje mi się, że beton może wybić do góry. Czy należy zamówić mieszankę o określonej konsystencji albo zastosować jakąś specjalną technikę betonowania (betonujemy od obniżenia, zgadza się?). A może należy zamknąć szalunkiem to obniżenie od góry aby beton nam nie wybił? A może przesadzam i nie ma się czego obawiać?
4. W jednej z porad ostrzegał Pan, aby przypilnować cieśli żeby nie nabijali prętów do ustalenia szalunków. Z tego co widzę jest to tak powszechna praktyka, że nikt nie zwraca na to w ogóle uwagi. Jakie poprawne rozwiązanie należy zaproponować cieślom w takiej sytuacji?
5. Czy pod zbrojenie fundamentów jako dystans można zastosować kostkę brukową/cegłę/bloczek z silikatu/kawałek pustaka?
6. Czy istnieje rozróżnienie na projekt budowlany (potrzebny jedynie do uzyskania pozwolenia na budowę, posiadający jedynie schematyczne rysunki konstrukcyjne) a projekt budowlano-wykonawczy posiadający dodatkowo rysunki wykonawcze? Pytam bo widziałem projekt domku jednorodzinnego do którego pracownia nie dodała żadnego dodatkowego rysunku zbrojenia, architektury, szczegółów. Często pisze Pan, że dany problem powinien być rozwiązany przez projektanta i należy się do niego zgłosić aby uzupełnił projekt, ale jednocześnie słyszałem o nieformalnym podziale na projekty budowlane i budowlano-wykonawcze. Czy ten podział istnieje i projektant może się nim zasłonić i oczekiwać dopłaty za dodatkowe rysunki?
7. Czy istnieją jakieś negatywne konsekwencje zbyt szybkiego (po dwóch/trzech dniach) obciążenia stropu murami albo jedynie samymi paletami z pustakami? Na chłopski rozum wydaje się, że nic mu nie grozi bo jest podparty od dołu szalunkami a żadne wgniecenia w nim już nie powstają, ale chłopska intuicja może być zawodna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom stropy porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1208
visibility czytano 580 razy

Zaprawa do murowania fundamentu


Witam, Panie Jerzy, mam dwa pytania:
1. Jaka jest prawidłowa receptura na zaprawę do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych?
2. Mam wykonane ławy schodkowe, nie zawsze schodek jest wielokrotnością bloczków betonowych. W jaki sposób prawidłowo wyrównać ew. różnice w poziomie między schodkami? (przykład w załączniku).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1229
visibility czytano 250 razy

Fundamenty domu częściowo podpiwniczonego


Witam Panie Jerzy,
nawiązując do wątku 1212, zakładam nowy, aby dodać więcej zdjęć. Na mojej budowie, sytuacja z opadami była następująca. W części piwnicznej wylaliśmy beton podkładowy oraz chudziaka na podłodze. W części nie piwnicznej, zaszalowaliśmy pod beton podkładowy i przyszły ulewy. Po deszczach, wybraliśmy rozmiękniętą ziemię, zaszalowaliśmy i wylaliśmy beton podkładowy, a następnie ławy. Po 2,5 tyg. od wylania ław, wystartowaliśmy z budową ścian fundamentowych. Na dziś dzień ściany są wymurowane. Przed nami wieńce, rdzenie i strop nad piwnicą oraz hydroizolacje i zasypywanie. W związku z tematem 1212.
Pytanie 1. Czy na ten moment, mam zabezpieczyć budowę w taki sposób jak Pan pisze w temacie 1212 (grunty trudnoprzepuszczalne)?
Pytanie 2. W dodatkowej piwniczce, jest widoczny układ schodkowy ław. Chcę tam zrobić schodkową podłogę. Do jakiej wysokości ław najlepiej jest to zrobić? Czy wcześniej wylać chudziaka?
Pytanie 3. Czy wejście do piwnicy, może być posadowione na ławie, czy w tym miejscu konieczne jest wykonanie progu, np. na wysokość 1 bloczka betonowego?

PS1. Ławy z betonu z domieszką napowietrzającą. Domieszkę dodawałem też do zaprawy murarskiej. Jest różnica. Polewając ścianę wodą, widać jak zaprawa nie podciąga wodą, a bloczki tak. Hydroizolacja na ławach, sztywny szlam Bornit - znalazłem w jednej z porad, jeśli są rdzenie, ale tam z tego co pamiętam, był elastyczny. Mam nadzieję, że dobrze zrobiłem?

PS2. Czy łatwiej będzie jeśli założę kronikę budowy i tam będę zadawał kolejne pytania? Mam wiele zdjęć z prac, może to być przestrogą dla innych inwestorów, jak bardzo pogoda ma wpływ na etap prac ziemnych. Po tym etapie mam swoje przemyślenia którymi mógłbym się podzielić.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom

Paweł Hermanowskitemat nr 308-1975
visibility czytano 510 razy

Fundamenty zbyt głębokie


Dzień Dobry,
Jesteśmy w trakcie wykopu pod ławy fundamentowe i mamy lekki dylemat. Na działkę jakiś czas temu została nawieziona warstwa niekontrolowanego nasypu o wysokości około 1m. Działka jest ze spadkiem ok 1m na 10 metrach (długości domu) i podczas kopania okazało się, że warstwa nośna jest na głębokości 1,4m po stronie z większym spadkiem co powoduje, że równając się do górnej krawędzi (plus jeden metr) fundamenty wychodzą nam na głębokość 2,5m. Warstwa nośna w najbardziej newralgicznym punkcie sięga do głębokości 2,20 (załącznik zal 3a S2) Nie ukrywam, że zastanawiamy się czy istnieje możliwość zagęszczenia/podsypania gruntu o ok. 1 metra w celu podniesienia warstwy nośnej składającej się z rodzimego gruntu w taki sposób żeby fundament oscylował w głębokości 1,5m (dolna część fundamentu która zostanie ponad 1 metr nad ziemią zostanie obsypana ziemią, a strefa przymarzania zostanie uwzględniona). Takie bądź inne rozwiązanie w postaci ław schodowych proponuje kierownik budowy. Będę dozgonnie wdzięczny za możliwie szybką odpowiedz, bo czasu mamy już bardzo mało.
Załączam badania gruntu, zdjęcia z wykopu oraz samej działki.
Pozdrawiam,
Paweł Hermanowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.